Sport Forums Football Soccer Boxing Baseball Motorsport tennis golf Cricket

Sport Forums, everyone loves sport. here you can discuss your favorite sport no matter what that is

2022 Nike Prefontaine Classic, Hayward Field, Eugene, Oregon, May 27-28, 2022

R

RBR Admin

Guest
The Nike Prefontaine Classic just completed version 47. Even with cold and rainy weather, the performances were out of this world, from the sprints and jumps to the middle distances. The best performance in my mind was Faith Kipyegen in the women's 1,500 meters. The TV broadcast began with the Women's 100 meters and ended with the Men's 100 meters.

The complete results for the meet are posted below, with thanks to World Athletics Results Services.

ThompsonHerah_Elaine-FH-Pre22.jpg

Elaine Thompson takes the Women's 100 meters, photo by Kevin Morris / @kevmofoto

Kipyegon_Faith-FH-Pre22.jpg

Faith Kipyegon takes the 1,500m, photo by Kevin Morris / @kevmofoto

Bromell_Trayvon-FH1-Pre22.jpg

Trayvon Bromell takes the Men's 100 meters, photo by Kevin Morris / @kevmofoto

Prefontaine Classic
Hayward Field, Eugene (USA) - 27-28/5/2022



Men's 100m - Diamond Discipline
Final Wind: -0.2
1 Trayvon BROMELL USA 9.93 8
2 Fred KERLEY USA 9.98 7
3 Christian COLEMAN USA 10.04 6
4 Noah LYLES USA 10.05 5
5 Letsile TEBOGO BOT 10.12 4
6 Erriyon KNIGHTON USA 10.14 3
7 Kyree KING USA 10.16 2
8 Kenneth BEDNAREK USA 10.18 1
9 Andre DE GRASSE CAN 10.21

Men's 400m - Diamond Discipline
Final
1 Michael NORMAN USA 43.60 8
2 Kirani JAMES GRN 44.02 7
3 Matthew HUDSON-SMITH GBR 44.35 6
4 Vernon NORWOOD USA 44.66 5
5 Jereem RICHARDS TTO 44.79 4
6 Michael CHERRY USA 45.04 3
7 Isaac MAKWALA BOT 45.35 2
8 Bryce DEADMON USA 45.35 1
9 Kahmari MONTGOMERY USA 46.04

Men's 1500m - Promotional Events
Final
1 Samuel TANNER NZL 3:34.37
2 Neil GOURLEY GBR 3:34.85
3 Vincent CIATTEI USA 3:35.07
4 Samuel PRAKEL USA 3:36.43
5 Hobbs KESSLER USA 3:36.63
6 Luke MCCANN IRL 3:36.93
7 Colby ALEXANDER USA 3:37.15
8 Charlie HUNTER AUS 3:37.33
9 Marc SCOTT GBR 3:37.68
10 James WEST GBR 3:38.44
11 Christian NOBLE USA 3:38.95
12 Thomas RATCLIFFE USA 3:40.43
13 Jonas RAESS SUI 3:42.56
14 Caleb LAKEMAN USA 3:55.20
Robby ANDREWS USA DNF

Men's Mile - Diamond Discipline
Final
1 Jakob INGEBRIGTSEN NOR 3:49.76 8
2 Oliver HOARE AUS 3:50.65 7
3 Timothy CHERUIYOT KEN 3:50.77 6
4 Abel KIPSANG KEN 3:50.87 5
5 Cole HOCKER USA 3:50.97 4
6 Cooper TEARE USA 3:51.70 3
7 Jake HEYWARD GBR 3:51.99 2
8 William PAULSON CAN 3:52.42 1
9 Charles PHILIBERT-THIBOUTOT CAN 3:53.82
10 Ignacio FONTES ESP 3:54.38
11 Filip INGEBRIGTSEN NOR 3:55.26
12 Vincent Kibet KETER KEN 3:55.41
13 Colin SAHLMAN USA 3:56.24
14 Clayton MURPHY USA 3:57.16
Erik SOWINSKI USA DNF

Men's 5000m - Promotional Events
Final
1 Joshua CHEPTEGEI UGA 12:57.99
2 Milkesa MENGESHA ETH 13:01.11
3 Daniel Simiu EBENYO KEN 13:10.61
4 Nibret MELAK ETH 13:12.88
5 Sam ATKIN GBR 13:15.31
6 Zouhair TALBI MAR 13:24.21
7 Edward CHESEREK KEN 13:25.19
8 Abdessamad OUKHELFEN ESP 13:25.33
9 Mark Owon LOMUKET KEN 13:25.82
10 Mason FERLIC USA 13:48.79
Craig NOWAK USA DNF
Hassan MEAD USA DNF
Thiago ANDRÉ BRA DNF
James WEST GBR DNF

Men's 5000m - Diamond Discipline
Final
1 Berihu AREGAWI ETH 12:50.05 8
2 Samuel TEFERA ETH 13:06.86 7
3 Selemon BAREGA ETH 13:07.30 6
4 Mohammed AHMED CAN 13:07.85 5
5 Getnet WALE ETH 13:11.68 4
6 Matthew RAMSDEN AUS 13:17.11 3
7 Brett ROBINSON AUS 13:21.59 2
8 Sam PARSONS GER 13:21.85 1
9 George BEAMISH NZL 13:29.88
10 Richard YATOR KEN 13:31.88
11 Luis GRIJALVA GUA 13:36.93
Craig NOWAK USA DNF
Bethwell BIRGEN KEN DNF
Paul CHELIMO USA DNF

Men's 400mH - Diamond Discipline
Final
1 Alison DOS SANTOS BRA 47.23 8
2 Khallifah ROSSER USA 48.10 7
3 Quincy HALL USA 48.10 6
4 Carl BENGTSTROM SWE 48.52 5
5 Rasmus MAGI EST 48.66 4
6 CJ ALLEN USA 48.76 3
7 Jaheel HYDE JAM 50.38 2
8 Kemar MOWATT JAM 50.81 1

Men's Pole Vault - Diamond Discipline
Final
1 Armand DUPLANTIS SWE 5.91 8
2 Christopher NILSEN USA 5.81 7
3 Sondre GUTTORMSEN NOR 5.81 6
4 KC LIGHTFOOT USA 5.71 5
5 Jacob WOOTEN USA 5.71 4
6 Clayton FRITSCH USA 5.61 3
7 Renaud LAVILLENIE FRA 5.41 2
Valentin LAVILLENIE FRA NH

Men's Shot Put - Diamond Discipline
Final
1 Ryan CROUSER USA 23.02 8
2 Joe KOVACS USA 22.49 7
3 Tomas WALSH NZL 21.96 6
4 Darrell HILL USA 21.84 5
5 Zane WEIR ITA 20.92 4
6 Nick PONZIO ITA 20.87 3

Women's 100m - Diamond Discipline
Final Wind: +0.7
1 Elaine THOMPSON-HERAH JAM 10.79 8
2 Sha'Carri RICHARDSON USA 10.92 7
3 Shericka JACKSON JAM 10.92 6
4 Dina ASHER-SMITH GBR 10.98 5
5 Twanisha TERRY USA 10.98 4
6 Marie-Josee TA LOU CIV 11.07 3
7 Mujinga KAMBUNDJI SUI 11.11 2
8 Teahna DANIELS USA 11.13 1
9 Briana WILLIAMS JAM 11.20

Women's 200m - Promotional Events
Final Wind: +0.8
1 Shelly-Ann FRASER-PRYCE JAM 22.41
2 Brittany BROWN USA 22.74
3 Anthonique STRACHAN BAH 22.76
4 Jenna PRANDINI USA 22.77
5 Tamara CLARK USA 22.77
6 Cambrea STURGIS USA 22.85
7 Mujinga KAMBUNDJI SUI 22.88
8 Dezerea BRYANT USA 22.91
9 Shawnti JACKSON USA 23.28

Women's 800m - Diamond Discipline
Final
1 Keely HODGKINSON GBR 1:57.72 8
2 Ajee WILSON USA 1:58.06 7
3 Raevyn ROGERS USA 1:58.44 6
4 Natoya GOULE JAM 1:59.39 5
5 Sage HURTA USA 1:59.59 4
6 Halimah NAKAAYI UGA 1:59.94 3
7 Allie WILSON USA 2:00.15 2
8 Jemma REEKIE GBR 2:00.53 1
9 Michaela MEYER USA 2:01.31
Kendra CHAMBERS USA DNF

Women's 1500m - Diamond Discipline
Final
1 Faith KIPYEGON KEN 3:52.59 8
2 Gudaf TSEGAY ETH 3:54.21 7
3 Gabriela DEBUES-STAFFORD CAN 3:58.62 6
4 Sinclaire JOHNSON USA 3:58.85 5
5 Jessica HULL AUS 3:59.31 4
6 Elle ST. PIERRE USA 3:59.68 3
7 Freweyni HAILU ETH 3:59.97 2
8 Winnie NANYONDO UGA 4:00.25 1
9 Cory Ann MCGEE USA 4:00.34
10 Gaia SABBATINI ITA 4:01.93
11 Laura MUIR GBR 4:04.45
12 Aurore FLEURY FRA 4:05.80
13 Josette NORRIS USA 4:06.13
14 Tigist KETEMA ETH 4:06.59
15 Nozomi TANAKA JPN 4:07.43
Angel PICCIRILLO USA DNF
Shannon OSIKA USA DNF

Women's 2 Miles - Promotional Events
Final
1 Francine NIYONSABA BDI 8:59.08
2 Beatrice CHEBET KEN 9:14.71
3 Laura GALVAN MEX 9:15.74
4 Konstanze KLOSTERHALFEN GER 9:16.73
5 Helen SCHLACHTENHAUFEN USA 9:17.62
6 Elly HENES USA 9:18.73
7 Edinah JEBITOK KEN 9:19.01
8 Eleanor FULTON USA 9:20.17
9 Whittni MORGAN USA 9:20.19
10 Danielle JONES USA 9:35.67
11 Ella DONAGHU USA 9:40.44
12 Taryn RAWLINGS USA 9:41.11
Anna CAMP BENNETT USA DNF
Winny CHEBET KEN DNF
Rebecca MEHRA USA DNF
Susan Lokayo EJORE KEN DNF

Women's 5000m - Promotional Events
Final
1 Ejgayehu TAYE ETH 14:12.98
2 Letesenbet GIDEY ETH 14:24.59
3 Rahel DANIEL ERI 14:36.66
4 Lemlem HAILU ETH 14:44.73
5 Teresiah Muthoni GATERI KEN 14:44.89
6 Fantu WORKU ETH 14:47.37
7 Daisy JEPKEMEI KAZ 14:52.64
8 Caroline Chepkoech KIPKIRUI KAZ 15:05.68
9 Rebecca MWANGI KEN 15:35.98
Bontu Edao REBITU BRN DNF

Women's 100mH - Promotional Events
Final Wind: -0.7
1 Jasmine CAMACHO-QUINN PUR 12.45
2 Tobi AMUSAN NGR 12.58
3 Tonea MARSHALL USA 12.66
4 Cindy SEMBER GBR 12.69
5 Danielle WILLIAMS JAM 12.71
6 Gabriele CUNNINGHAM USA 12.75
7 Nia ALI USA 12.77
8 Kendra HARRISON USA 12.78
9 Anna COCKRELL USA 12.84

Women's 3000mSC - Diamond Discipline
Final
1 Norah JERUTO KAZ 8:57.97 8
2 Winfred Mutile YAVI BRN 8:58.71 7
3 Mekides ABEBE ETH 9:03.26 6
4 Peruth CHEMUTAI UGA 9:05.54 5
5 Workua GETACHEW ETH 9:07.81 4
6 Celliphine Chepteek CHESPOL KEN 9:10.17 3
7 Jackline CHEPKOECH KEN 9:15.97 2
8 Emma COBURN USA 9:18.19 1
9 Courtney FRERICHS USA 9:20.96
10 Katie RAINSBERGER USA 9:32.13
Rosefline CHEPNGETICH KEN DNF

Women's High Jump - Diamond Discipline
Final
1 Yaroslava MAHUCHIKH UKR 2.00 8
2 Vashti CUNNINGHAM USA 1.93 7
3 Nadezhda DUBOVITSKAYA KAZ 1.93 6
4 Iryna GERASHCHENKO UKR 1.90 5
5 Nicola OLYSLAGERS AUS 1.90 4
5 Elena VALLORTIGARA ITA 1.90 4
7 Yuliya LEVCHENKO UKR 1.80 2
7 Emily BORTHWICK GBR 1.80 2
Airine PALSYTE LTU NH

Women's Long Jump - Diamond Discipline
Final
1 Khaddi SAGNIA SWE 6.95 +1.0 8
2 Ese BRUME NGR 6.82 +1.9 7
3 Tara DAVIS USA 6.73 +1.7 6
4 Quanesha BURKS USA 6.70 +2.3 5
5 Ivana VULETA SRB 6.40 -0.1 4
6 Rhesa FOSTER USA 6.16 +0.5 3
Lorraine UGEN GBR NM

Women's Discus Throw - Diamond Discipline
Final
1 Valarie ALLMAN USA 68.35 8
2 Sandra PERKOVIC CRO 65.50 7
3 Kristin PUDENZ GER 62.58 6
4 Liliana CA POR 61.74 5
5 Laulauga TAUSAGA USA 61.45 4
6 Rachel DINCOFF USA 60.99 3
7 Jade LALLY GBR 59.76 2
8 Daisy OSAKUE ITA 58.60 1
 
Forum Community

Adminstrator Moderator Member

Top